Evidence skleníkových plynů – fiskální rok 2025/26

V uplynulém fiskálním roce AOP25 došlo ke snížení emisí skleníkových plynů o dalších 68 tun CO₂eq,což představuje pokles o 7,7 % oproti předchozímu roku. To odpovídá přibližně 1,7 tunám CO₂eq na jednoho zaměstnance (v předchozím roce 1,8 t CO₂eq).

Výrazné snížení emisí skleníkových plynů bylo způsobeno především:
• Zvýšením podílu zelené elektřiny v myonic Rožnov z 65 % na 77 % z celkové spotřeby elektřiny
• Menším počtem služebních letů
• Další konverzí vozového parku a služebních vozů na plně elektrický pohon (GmbH).
• Snížením počtu kyvadlových jízd mezi Rožnovem a Leutkirchem.

Mobilita zaměstnanců jako největší faktor emisí

Emise skleníkových plynů z dojíždění zaměstnanců zůstaly ve srovnání s předchozím rokem nezměněné a představují téměř polovinu celkových emisí (46,4 %). Trvalé snížení těchto emisí představuje pro společnost i nadále významnou výzvu.

Snížení emisí CO₂eq díky napojení na centrální zásobování teplem

Významný příspěvek ke snížení CO₂eq se očekával od topné sezóny 2024/2025 prostřednictvím dálkového zásobování teplem. Z důvodu technických potíží však nebylo možné plánované snížení emisí dosud plně realizovat. Nezbytné úpravy by měly být dokončeny do konce září 2025. To by mělo umožnit plné uvedení systému do provozu pro topnou sezónu 2025/2026. Plným přechodem na dálkové vytápění očekáváme v aktuálním fiskálním roce snížení emisí CO₂eq až o 200 tun.

Člen aliance pro klimatickou neutralitu

Jako člen aliance pro klimatickou neutralitu Allgäu se společnost myonic zavázala snížit své vlastní emise skleníkových plynů přibližně o 11 % ročně, aby dosáhla klimatické neutrality nejpozději do roku 2030. Referenčním rokem je AOP21 s emisemi CO₂eq ve výši 1 262 tun. To vede k cílové hodnotě nejvýše 705 tun CO₂eq pro fiskální rok AOP25.

Dosud jsme zbývající emise kompenzovali nákupem vysoce kvalitních zelených certifikátů (Gold Standard), čímž podporujeme mezinárodní projekty na ochranu klimatu – včetně iniciativ na podporu čisté vody v Africe. Od roku 2024 je také možné investovat kompenzační platby nejen do externích projektů, ale také do našich vlastních interních opatření na ochranu klimatu. Předpokladem je, že tyto projekty prokazatelně zabraňují emisím nebo je snižují a po dokončení jsou odpovídajícím způsobem zdokumentovány pro Climate Alliance.

Pevný příspěvek ve výši 5 EUR za tunu CO₂eq nadále směřuje do regionálních projektů na ochranu životního prostředí. Cílem těchto příspěvků je zvýšit povědomí o ochraně životního prostředí a klimatu – zejména prostřednictvím zalesňování, obnovy krajiny, podpory biologické rozmanitosti a druhové rozmanitosti a propagace regionálních potravin.

Další zprávy…

2025-10-24T14:07:46+02:0024 října, 2025 |
Go to Top